Jak wygląda budowa domu krok po kroku?

Marzenie o własnym domu najczęściej rodzi się w głowie. Dopiero, gdy zostanie naniesione na projekt, zaczyna przybierać bardziej realną formę. Przez jak wiele etapów trzeba jednak przebrnąć, aby urzeczywistnić plany i ujrzeć gotowy do zamieszkania dom? Po pierwsze – należy uzbroić się w cierpliwość. A po drugie – już na początku warto rozejrzeć się za firmą, dzięki której budowa zostanie zrealizowana we właściwy sposób. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dom idealny – od czego zacząć

Zanim postawimy budynek jednorodzinny musimy wiedzieć, gdzie to zrobić – odpowiednio zlokalizowana i obszerna działka to połowa sukcesu. Podczas szukania idealnego miejsca do życia zwracajmy uwagę nie tylko na okolicę czy sąsiedztwo, ale także stan prawny gruntów, obecność działki w planach zagospodarowania przestrzennego gminy, bliskość dróg dojazdowych, a także informacje dotyczące uzbrojenia.

Idealna działka wybrana? W takim razie można przejść do kolejnego etapu – czyli stworzenia projektu. Wiąże się z tym szereg formalności i całkiem sporo kosztów. Wystarczy jednak przebrnąć przez dokumentacje oraz kosztorysy (najlepiej w towarzystwie architekta), aby w międzyczasie zająć się kolejną kwestią, a mianowicie oceną możliwości finansowych. To moment podejmowania decyzji związanych z kredytem, zakupem materiałów czy oszacowaniem kosztów za usługi i materiały budowlane.

Co jeszcze czeka nas po drodze?

Gdy mamy już projekt i kosztorys, czeka nas jeszcze jedna przeprawa związana z pozyskaniem kompletu dokumentów: map do celów projektowych, zgłoszeń oraz pozwoleń. Dopiero dopięcie formalności na ostatni guzik pozwoli przejść do ostatniego etapu budowy domu.

Jak już wspomnieliśmy, istotne dla osiągnięcia sukcesu jest znalezienie firmy, która realizuje projekty domów jednorodzinnych. Dobrze, jeśli będzie to przedsiębiorstwo z doświadczeniem, a zatem świetnie orientujące się w branży. W ten sposób zyskamy pewność, że nieruchomość powstanie zgodnie z planem, prawidłowo i terminowo. Ostatnie, co musimy zrobić, to podpisać umowę z wykonawcą, zadbać o obecność kierownika budowy i zakupić materiały. Potem pozostaje już tylko czekać na realizację.