Własne mieszkanie – marzenie, od realizacji którego dzieli Cię już tak niewiele. Potrzebujesz jeszcze tylko doświadczonego dewelopera. Tylko jak odnaleźć się wśród tak licznych ofert na rynku? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, a już niebawem znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Spraw sobie własne mieszkanie – plan działania

Kupno nowego „M” wiąże się z wieloma formalnościami. Musisz wiedzieć, czy masz zdolność kredytową, jakie są Twoje oczekiwania względem nieruchomości (dotyczące lokalizacji, metrażu czy standardu wykończenia) oraz jak prezentują się aktualne oferty.

Bardzo pomocny okaże się w tym internet. Wiele firm deweloperskich – w tym Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane „IPB” – udostępnia na swojej stronie wykaz mieszkań na sprzedaż. W kilka chwil sprawdzisz, czy lokal spełnia większość Twoich oczekiwań. Podczas szukania idealnego miejsca do życia trzeba będzie pójść na pewne kompromisy – miej tego świadomość. Jeśli znajdziesz inwestycję, która Cię zainteresowała, czeka Cię kolejne zadanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dewelopera?

Znalazłeś mieszkanie, które chcesz kupić? Gratulacje! Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, sprawdź też samego dewelopera. Interesujące będą dla Ciebie wszystkie te informacje, które dotyczą doświadczenia na rynku, zrealizowanych inwestycji oraz atrakcyjności oferty. Warto przeanalizować również kwestie związane z finansowaniem inwestycji czy statusem prawnym działki, na którym znajduje się nieruchomość. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów.

Jeśli wykonawca nie spełnia warunków, nie wygląda na zaufaną firmę, nie ma doświadczenia na rynku nieruchomości lub nie jest w stanie przedłożyć Ci określonych dokumentów, zrezygnuj z niej, nawet jeśli sama oferta wygląda atrakcyjnie. Zaufany deweloper to podstawa! I tylko z taką firmą możesz przejść do kolejnego etapu – czyli podpisania umowy przedwstępnej (deweloperskiej), która zobliguje obie strony do przestrzegania jej zapisów.

Nowe mieszkanie – już prawie Twoje!

Jesteś na półmetku. Teraz musisz poczekać tylko, aż deweloper ukończy inwestycję (jeśli ta jest w trakcie budowy) lub przekaże Ci klucze do mieszkania (jeśli czeka gotowe). Potem wystarczy już tylko podpisać umowę ostateczną i już można myśleć o przeprowadzce!