Co wpływa na cenę mieszkania?

cze 12, 2024

Każda osoba, która ma w planach zakupić własne lokum, szuka punktu odniesienia i wyznacza priorytety. Dla jednych będzie to na przykład metraż, a dla drugich lokalizacja. Choć ceny mieszkań wydają się wygórowane, nie są one tylko pustymi liczbami, które możemy zobaczyć na portalach ogłoszeniowych oraz w agencjach nieruchomości. Wartość nieruchomości determinowana jest przez wiele czynników jak lokalizacja czy udogodnienia w pobliżu. Dowiedz się, jakie czynniki zewnętrze powodują, że cena mieszkania wzrasta oraz na co zwracać uwagę, aby móc mieć własne cztery ściany w przystępnej cenie.

Lokalizacja mieszkania

Nie od dziś wiadomo, że najdroższe są mieszkania, które znajdują się blisko centrum. Dla wielu osób ważna jest także infrastruktura i zagospodarowanie przestrzeni publicznej, a to sprawia, że wartość nieruchomości w pobliżu szkół, przedszkoli, parków, sklepów i centrów handlowych znacznie wzrasta. Taka lokalizacja sprawia, że dostanie się gdziekolwiek, nie sprawi najmniejszego problemu, nawet jeśli nie posiadamy własnego środka transportu. Dzieje się tak za sprawą popytu na wygodne życie, a co za tym idzie, łatwy dostęp do miejsc, które często odwiedzamy. Lokum w centrum uważane jest także za swego rodzaju prestiż, ponieważ to tam znajdują się zabytkowe zabudowy i kamienice, których ceny mogą sięgać nawet 7-cyfrowych kwot.

To jednak nie znaczy, że ceny mieszkań, wraz z oddalaniem się od centrum będą się zmniejszać. Często nieruchomości na peryferiach lub kilka kilometrów poza granicami osiągają ceny podobne do tych w samym śródmieściu, a nawet je przewyższają, w zależności od regionu Polski. Zauważyć można to choćby w nadmorskich miejscowościach, gdzie cena mieszkania przy plaży oddalonego nawet kilkanaście kilometrów od centrum jest zdecydowanie wyższa.

Rodzaj zabudowy

Kamienica, zabudowa szeregowa, a może budynek wielorodzinny? Niezależnie od tego, na co padnie decyzja, trzeba wiedzieć jedno – cena mieszkania jest od tego zależna. Kamienice szczycą się ergonomicznym rozkładem pomieszczeń, wysokimi sufitami, a także przestrzenią, i oczywiście dobrą lokalizacją, a co za tym idzie, ich cena to nawet kilka milionów, w zależności od lokalizacji. Zarówno zabudowa szeregowa, jak i lokum w bloku mogą być nieco tańsze, jednak to wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie, kiedy zrobiony był remont, a także jaka jest powierzchnia i co najważniejsze – kiedy zostało wybudowane.

Rynek pierwotny, czy rynek wtórny?

Warto jednak zauważyć, że nieruchomości w stanie deweloperskim to nawet kilkaset lub kilka tysięcy złotych mniej za m2. Takie mieszkanie można za to wykończyć i zaaranżować w swój własny indywidualny sposób bez konieczności remontu, jak to zwykle dzieje się w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto przy zakupie mieszkania od dewelopera nabywca nie ponosi kosztów związanych z podatkiem PCC w wysokości 2% wartości nieruchomością a przy nabyciu lokum z rynku wtórnego podatek PCC to dodatkowy, znaczący wydatek doliczany do kosztów związanych z zakupem nieruchomości.