A A A
Facebook

Blog

Od czego zacząć aranżację nowego mieszkania.

2018-03-21

Odebrałeś wreszcie klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Zanim jednak poczujesz się w nim jak w domu, musisz zamienić puste ściany i szarą wylewkę na piękne i funkcjonalnie zaaranżowane  wnętrze. Urządzanie mieszkania od zera może przysporzyć wielu stresów jeśli będziesz działać bez planu. Podpowiadamy więc na co powinieneś zwrócić uwagę i od czego zacząć, by mieszkanie w stanie developerskim stało się twoim prawdziwym domem. 

Wybierz wykonawcę

Skoro stałeś się właścicielem mieszkania w stanie developerskim, to prawdopodobnie wybrałeś już ekipę remontową. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to potraktuj to jako punkt pierwszy w twoim planie. Znalezienie sprawdzonych fachowców nie jest na pewno prostą sprawą, lecz czasem warto poszukać dłużej, by proces urządzania mieszkania przebiegał bez zbędnych niespodzianek. Z firmą, w której ręce oddasz swoje M, koniecznie określ szczegółowo zakres prac, ustal terminy oraz podpisz umowę. 

Szczerze nie polecamy oddawania remontu w ręce znajomych majsterkowiczów lub rodziny tylko dlatego, że chcesz zaoszczędzić. Wiemy z doświadczenia, że takie układy zwykle nie kończą się dobrze ani dla mieszkania, ani dla twojej kieszeni, a tym bardziej dla znajomości. Z rodziną i przyjaciółmi umawiaj się towarzysko, bo nie potraktują cię jak poważnego inwestora.

Weź pod lupę swój styl życia 

Zanim przystąpisz do burzenia ścian, lub stawiania nowych koniecznie przyjrzyj się swojemu dotychczasowemu stylowi życia. Nie bagatelizuj tego etapu, bo od niego zależy twoja wygoda i funkcjonalność wnętrza, w którym przecież chciałbyś miło spędzać czas. Postaw sobie kilka prostych pytań związanych z codziennym życiem, a przekonasz się jak bardzo ułatwi ci to sposób aranżacji wnętrza.

Oto kilka pytań, na które musisz odpowiedzieć sam sobie:

 1. czy jesteś domatorem, czy wolisz spędzać czas poza domem?
 2. czy lubisz kulinarne eksperymenty we własnej kuchni, czy częściej jadasz w restauracjach, a może zamawiasz gotowe jedzenie do domu?
 3. czy często przyjmujesz gości i czy goście u ciebie nocują?
 4. czy często pracujesz w domu i w związku z tym potrzebujesz gabinetu, lub chociaż wyodrębnionej przestrzeni do pracy?
 5. co oznacza dla ciebie relaks, np. lubisz oglądać filmy, słuchać muzyki, czy odpręża cię długa kąpiel?
 6. czy masz małe dzieci, które najprawdopodobniej będą chciały być ciągle przy tobie, czy jesteś rodzicem nastolatka, który potrzebuje przestrzeni wyłącznie dla siebie?
 7. czy masz dużo ubrań, czy twoja szafa jest raczej minimalistyczna?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci ocenić, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne zarówno w życiu jak i we wnętrzu. Będąc świadomym własnych upodobań łatwiej podejmiesz decyzję dotyczącą najważniejszych elementów twojego mieszkania. 

Zaprojektuj przestrzeń 

Samodzielna aranżacja mieszkania od początku do końca to prawdziwe wyzwanie. Liczą się zarówno czas, jak i koszty, ale największą trudność sprawia zazwyczaj zaplanowanie funkcji poszczególnych pomieszczeń. 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mebli powinieneś dokładnie przemyśleć, jaką przestrzeń w twoim domu zajmą i w związku z tym jaką powinny mieć wielkość. Pamiętaj, że musisz uwzględnić wiele czynników, które będą istotne z punktu widzenia funkcjonalności i estetyki wnętrza. 

O czym musisz pamiętać? 

 • zwróć uwagę, czy miejsce, które wybrałeś na stół pozwala ci zachować odległość 60 cm od ściany na odsunięcie krzesła;
 • zastanów się, czy masz swobodny dostęp do łóżka 50 cm - najlepiej z obydwu stron;
 • przemyśl jak wykorzystać przestrzeń, aby była estetyczna, np. gdzie ukryć pralkę; 
 • rozplanuj kuchenną zabudowę, tak by była maksymalnie funkcjonalna.

Na tym etapie masz jeszcze szansę na przeniesienie przyłączy instalacyjnych. Nie musisz dopasowywać przestrzeni do przyłączy – zdecydowanie dopasuj ich rozkład do własnych potrzeb. 

Wybierz styl wnętrza 

To jeden z przyjemniejszych etapów urządzania wnętrz. Pamiętaj jednak, że łatwo wpaść w pułapkę inspiracji, których nie brakuje w internecie i branżowej prasie. Poszukuj zatem natchnienia i atrakcyjnych pomysłów, jednak ostateczną koncepcję podejmij biorąc pod uwagę przede wszystkim osobiste potrzeby. Trendy są ważne, bo mogą uatrakcyjnić każde wnętrze, jednak w swoim mieszkaniu poczujesz się naprawdę komfortowo, gdy znajdziesz wypadkową pomiędzy modą, wygodą i ponadczasowymi rozwiązaniami. 

Ruszaj na zakupy

Gdy już podjąłeś decyzję, jak ma wyglądać twoje wymarzone mieszkanie, możesz śmiało wyruszyć na zakupy. Jeśli wszystko dokładnie przemyślałeś i zrobiłeś plan działania, zakupy okażą się czystą przyjemnością. 

Życzymy powodzenia w remoncie i samych szczęśliwych chwil w twoim upragnionym wnętrzu ;) 

cofnij