A A A
Facebook

Blog

Kolory ścian - jak wybrać paletę barw do małych i dużych pomieszczeń.

2019-03-18

Zaaranżowanie zarówno małej, jak i dużej przestrzeni, w której żyjesz może być prawdziwym wyzwaniem. Mieszkanie w małej przestrzeni może sprawić, że wszystko w domu będzie przytłaczało; duża przestrzeń może wydawać się z kolei chłodna i mało przytulna.   Dobra wiadomość jest taka, że  jest kilka sposobów, aby Twoja mała przestrzeń wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości, a duża stała się ciepła i przyjazna.  Wybranie odpowiednich mebli czyni cuda, ale jest o wiele więcej do zrobienia. Zanim zdecydujesz o wyglądzie całego wnętrza, wybierz odpowiednie kolory ścian swoich pomieszczeń. 

Kolory ścian w niewielkich wnętrzach

Otwarcie małej przestrzeni wymaga kreatywnego myślenia, ale dzięki odpowiednim kolorom na ścianach uzyskasz efekt, którego się nawet nie spodziewasz. Poznaj kilka wskazówek dotyczących wyboru farb, które sprawią, że ​​Twoje pomieszczenia wydadzą się większe niż w rzeczywistości. 

1. Unikaj ciemnych odcieni na dużych powierzchniach

Jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń była ciepła i przytulna, staraj się unikać ciemnych kolorów na dużych powierzchniach. Ciemne kolory mogą sprawić, że twoja przestrzeń wyda się mniejsza i bardziej będzie przypominała jaskinię. Kolory, których powinieneś unikać, to ciemny niebieski lub fioletowy, czerwony i czarny.

2. Rozważ najpierw funkcję pokoju

Jeśli próbujesz wybrać kolor farby do swojej kuchni, wybierz jasne, słoneczne kolory, abyś poczuł poranną energię. Wybierając kolor do swojej sypialni, wybierz coś, co Cię uspokoi i wyciszy, np. szary lub spokojną zieleń. Zanim zabierzesz się za malowanie najpierw pomyśl  o funkcji pomieszczenia.

3. Wybierz odpowiednie wykończenie

Używając wykończenia,  takiego jak satyna, lub półmat, możesz pomóc otworzyć się  swojej niewielkiej przestrzeni.

4. Ochładzaj i rozjaśniaj przestrzeń 

Kolejną sztuczką, na optyczne powiększenie przestrzeni, jest wybór koloru, który jest jasny i  chłodny. Twoje oczy będą odbierały tę przestrzeń jako większą, niż faktycznie jest.

5. Stosuj monochromatyczne kolory

Jeśli zastosujesz w swoim wnętrzu różne kolory z tej samej gamy kolorystycznej, sprawisz, że pokój wyda się optycznie większy – tak będzie to odbierało twoje oko. Dzieje się tak, dlatego, że nie będzie wyraźnych przerw pomiędzy kolorami. Krótko mówiąc unikaj kontrastów. Potem dopasuj kolory mebli do tego schematu.

6. Cofające się ściany

Jeśli chcesz, by twoje wnętrze wydawało się bardziej przestrzenne, pomaluj ścianę po przeciwnej stronie drzwi nieco ciemniejszym odcieniem używanego koloru. Ten zabieg sprawi, że ściana będzie się cofać i optycznie doda więcej miejsca.

7. Zastosuj pasy 

Jeśli chcesz, aby sufit wyglądał na wyższy, niż jest w rzeczywistości, możesz namalować pionowe paski na ścianach.

8. Zainwestuj w dobrą farbę 

Być może masz pokusę zaoszczędzenia na farbach, zwłaszcza, jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu, ale nie idź tą drogą. Jeśli chcesz, aby twoje ściany prezentowały się jak najlepiej, kup farby wysokiej jakości.  To naprawdę widać nawet na niewielkich powierzchniach. 

Posiadanie małej przestrzeni życiowej to nie koniec świata. Naprawdę jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby dodać wnętrzom przestrzeni i sprawić, że pomieszczenia wydadzą się większe, niż jest w rzeczywistości. 

Kolory ścian w przestronnych wnętrzach

Wybranie odpowiednich kolorów dla dużej otwartej przestrzeni jest nieco prostsze niż w przypadku małych, ciasnych wnętrz. Dobrym rozwiązaniem jest zazwyczaj neutralny odcień, który posłuży jako tło dla twojego wystroju i płynnie przejdzie z jednej przestrzeni do drugiej. Neutralny nie musi oznaczać zawsze surowej bieli, ale właśnie od niej zaczniemy.  

Super biały

Wielu ludzi może uznać to za nudne, ale biel stanie się idealnym, czystym i ostrym tłem dla każdej fantazji kolorystycznej, jaką sobie wymarzysz. Biały daje ci swobodę zabawy z wszelkim dekoracjami, a taka zabawa da ci najwięcej frajdy przy dekorowania domu. Duża przestrzeń wymaga idealnego tła do opowiedzenia historii wnętrza. Czasami wzory i kolory mogą być przytłaczające w bardzo dużych dawkach. Czyste, jasne tło będzie doskonałe, aby zaprezentować piękną sztukę, materiały architektoniczne, oświetlenie i oczywiście meble. Biel jest ponadczasowa. Czystość, świeżość, miękkość, przyjemność - to właśnie da ci biel. Przestrzeń możesz później podgrzewać drewnem i  miękkimi tkaninami.

Biały domieszką szarości

To kolor wystarczająco jasny ,aby poczuć się miękko i przewiewnie, ale równocześnie wystarczająco bogaty, aby odczuć  głębię i pokazać duszę pomieszczenia - coś, czego często wymaga duża przestrzeń. Niesamowity odcień białej szarości, zadziała zarówno w ciepłych, jak i chłodnych odcieniach. 

Kość słoniowa

 Blady kolor kości słoniowej, bez żółtych odcieni, wygląda świetnie w prawie każdym pomieszczeniu o każdej porze dnia. Wygląda szczególnie pięknie, pokryty błękitem, szarością, czerwienią i różem, ponieważ ciepło w nim równoważy te chłodniejsze odcienie. 

Miękka, ciepła szarość

Nie wszystkie przestrzenie są sobie równe. Jednym z ważnych czynników przy wyborze kolorów jest naturalne oświetlenie przestrzeni. W przypadku pokoju skierowanego na północ z niewielkim lub brakiem bezpośredniego światła  idealny będzie miękki, ciepły szary, który uczyni twoją słabo oświetloną przestrzeń ciepłą i przytulną. Delikatny odcień szarości, naprawdę pozwala na odbijanie światła w pomieszczeniu i jest idealny dla dużych przestrzeni. Dla tych, którzy pragną neutralnych barw,  które nie są ani białe, ani w kolorze kości słoniowej, ten subtelny odcień wykona pracę bez przytłaczania przestrzeni. 

Kawowy krem

Kremowy kolor kawy z mlekiem można stosować w dowolnym stylu - nowoczesnym lub tradycyjnym i we wszystkich stylach pomiędzy nimi. Ten wspaniały kolor będzie cichym tłem dla dalszej aranżacji i sprawi, że wszystkie pozostałe elementy aranżacji będą wyglądały idealnie. 

Kremowy

Jeśli nie chcesz białych ścian, które wydają ci się zimne i zbyt surowe, wybierz odcień kremowy. Po udekorowaniu wnętrza, pozostałe elementy wnętrza skomponują się z neutralnym tłem doskonale i naturalnie. 

Srebrny

Ściany w odcieniu srebrno - szarej bieli zapewnią twojemu wnętrzu czysty i klasyczny wygląd. To również doskonałe tło dla pięknych przedmiotów i mebli w Twoim domu. 

Biały z domieszką żółtego

Ten kolor to idealne „ubranie” dla dużych pomieszczeń.  Ma w sobie prawdziwe ciepło, które zobaczysz, gdy po południu, słońce zaleje promieniami twój salon, a światło będzie  poruszało się po twoim wnętrzu. Całą przestrzeń łatwo ożywić wtedy tkaninami. 

Szary

Odpowiedni odcień zapewni idealną równowagę między ciepłymi i chłodnymi tonami. Odpowiednio dobrany może być zarówno zwiewny, jak i elegancki. Wybierając kilka odcieni szarego na różne ściany, możesz zaaranżować naprawdę ciekawą przestrzeń, będącą tłem dla pozostałych elementów wystroju.

Inne kolory

Będąc właścicielem dużych wnętrz masz większą swobodę w wybieraniu kolorów ścian swoich pomieszczeń. W zależności od  stylu jaki reprezentuje twoje mieszkanie lub dom, możesz zastosować właściwie każdy kolor. Mocne kolory zastosowane w umiejętny sposób nie będą męczyły wzroku i dadzą wrażenie głębi; uwydatnią też wszelkie formy i detale. Jeśli przesadzisz, możesz sprawić, że wnętrze stanie się nieprzytulne i przytłaczające. Warto jednak eksperymentować i wybierać ciekawe odcienie dopasowane do oświetlenia, mebli oraz tkanin, ponieważ mogą fantastycznie dodać ekstrawagancji i niezwykłości twoim przestrzeniom.   

Gdzie kupić?

Dobre i sprawdzone markety budowlane dysponują pełną paletą barw i kolorów. My zachęcamy Was serdecznie do zakupów w naszym Centrum Budowlanym IPB - Centrum Malarskim DULUX, ul.  Lubawska 3, 14-200 Iława   

cofnij