A A A
Facebook

Blog

Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty

2019-08-26

Gdy Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy, czeka je wiele nieznanych jeszcze emocji. Już wkrótce zacznie funkcjonować w całkiem nowym środowisku. W życiu młodego ucznia pojawi się teraz więcej obowiązków związanych z nauką. Aby ułatwić mu wejście w szkolną rzeczywistość zadbaj o to, aby odpowiednio zaaranżować jego pokój.

Czy posiadanie specjalnego miejsca do odrabiania lekcji zmieni Twoje dziecko we wzorowego ucznia? Prawdopodobnie nie, ale sprawi, że nauka będzie o wiele przyjemniejsza!

Dobrze zaprojektowana przestrzeń ma duży wpływ na gotowość i zdolność dziecka do nauki. W miarę możliwości rodzice powinni stworzyć przestrzeń, w której dziecko poczuje się przede wszystkim komfortowo.  To, jak teraz zostanie zaprojektowany dziecięcy pokój, wpłynie na nawyki dziecka związane z nauką. Dobrze zorganizowana przestrzeń ułatwi również dziecku utrzymanie porządku, co jest bardzo ważne dla koncentracji.

AdobeStock_97734152__1600_x_1200_ 


Jak wybrać odpowiednie biurko 

Rodzice popełniają często błąd wybierając dziecku zbyt małe biurko. Dlaczego tak jest? Wychodzą z założenia, że pierwszoklasista nie ma zbyt wielu książek i zeszytów – zapominają, że również ich czeka trochę pracy przy odrabianiu lekcji – przynajmniej w ciągu pierwszych kilku lat nauki. Warto zadbać więc o to, aby przy biurku zmieściło się dodatkowe krzesło dla rodzica.

Zakup nieco głębszego biurka będzie także dobrą decyzją –  dziś już najmłodsze dzieci korzystają z komputerów – ważne, aby poza laptopem zmieściło się na biurku coś więcej. Weź pod uwagę fakt, że dziecko w młodszych klasach wykonuje wiele prac plastycznych, a to wymaga większej powierzchni.

Nie zapomnij  również o tym, że biurko i krzesło powinny mieć odpowiednią wysokość. Nogi siedzącego dziecka powinny tworzyć kąt 90 stopni, a plecy muszą pozostać proste. 
Z pewnością warto zainwestować w ergonomiczne krzesło na 5 kółkach. 

Przechowywanie

Przedmioty, których Twoje dziecko będzie potrzebowało do prac domowych i projektów artystycznych powinny mieć określone miejsce do przechowywania –  w przeciwnym razie będą wszędzie tam, gdzie nie powinny. Pogrupuj najpierw elementy w kategorie i określ najlepszy sposób ich przechowywania, np.: szuflada, półka, pojemnik lub kubek na biurku.

Kiedy dzieci są małe, warto kupować meble, które będą rosły wraz z nimi. Akcesoria można dokupić z czasem, ale trzeba przewidzieć, gdzie je pomieścimy w przyszłości.

 szkoła podstawowa 


Oświetlenie

Od września Twoje dziecko będzie spędzać dużo czasu na czytaniu i pisaniu. Zadbaj o jego wzrok i ustaw biurko w taki sposób, aby okno lub górne światło nie odbijało się w ekranie komputera. Usiądź w pokoju o różnych porach dnia i wypróbuj różne ustawienia. Lepiej nie ustawiać biurka przodem do okna – to ustawienie może powodować szybkie męczenie wzroku; jeśli jednak układ pokoju wymusza takie ustawienie, warto zamontować rolety.  Jeśli Twoje dziecko jest praworęczne lampkę należy ustawić z lewej strony biurka, natomiast gdy jest leworęczne –  z prawej – w ten sposób przedramię i dłoń dziecka nie będą rzucać cienia na biurko podczas pisania. 

Prywatność

Nasze nawyki rozwijają się, gdy jesteśmy młodzi, a zapewnienie dziecku specjalnej przestrzeni do nauki zapewni mu spokój i skupienie. Do organizacji kącika do nauki warto zaangażować dziecko – jego udział w wyborze kolorów, dekoracji i innych elementów aranżacji sprawi, że poczuje się ważne i z większą przyjemnością będzie przebywało w swojej naukowej przestrzeni. 

cofnij