A A A
Facebook

Blog

Aranżacja nowego mieszkania

2019-04-02

Od czego zacząć?

Przeprowadzka do nowego mieszkania i urządzenie go od podstaw to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli chcesz to zrobić bez pomocy projektanta wnętrz. Lista rzeczy do zrobienia i kupienia może wydać się przerażająca, a zazwyczaj masz jeszcze ograniczony budżet. Ale spokojnie. Spróbujemy krok po kroku przeprowadzić cię przez ten skomplikowany proces.

Na początek wybierz dwie przestrzenie, które są dla ciebie najważniejsze. W ten sposób ustalisz swoje zakupowe priorytety. Być może będzie to salon i sypialnia, a może najważniejsze będą dla ciebie dwa pomieszczenia, w które musisz zainwestować najbardziej. Niezależnie od tego, którymi pomieszczeniami chcesz się zająć w pierwszej kolejności, wyobraź sobie najpierw w jaki sposób będziesz z nich korzystać. Skoncentruj się raczej na jakości, nie na ilości dekoracji. Zanim zaczniesz, poszukaj inspiracji w sklepach, w internecie , w magazynach o tematyce dekoracji wnętrz. Zastanów się, jaki styl podoba ci się najbardziej. Istnieje kilka elementów, które należy rozważyć w pierwszej kolejności w każdym nowy wnętrzu. Nie należą do najdroższych, ale mają istotny wpływ na wygląd każdego pomieszczenia. O czym mowa?

aranzacja_mieszkania__1_ 

 

O oknach i oświetleniu

Aranżacja okien Nic bardziej nie podkreśla tego, że mieszkanie nie jest do końca urządzone, jak gołe okna. Nie wspominając już o tym, że może zabraknąć ci prywatności. Niezależnie od tego, czy wybierzesz żaluzje, firany z zasłonami, czy rolety, zadbaj o to, aby zaaranżować okna w każdym pomieszczeniu nowego mieszkania. Nie masz pomysłu? Postaw na proste neutralne odcienie. Zawsze, po jakimś czasie będziesz mógł urozmaicić aranżację. Oświetlenie Wymiana nudnych, podstawowych opraw oświetleniowych może mieć ogromny wpływ na wygląd i funkcjonowanie twojego wnętrza. Naprawdę masz w czym wybierać zarówno jeśli chodzi o kwestie estetyczne, jak i techniczne. Masz do wyboru m.in. lampy wiszące, lampy sufitowe, kinkiety ścienne lampy stołowe, lampy podłogowe, oświetlenie LED pod szafkami. Co jest ważne? Staraj się mieć dwa różne źródła światła w każdym pokoju. Na przykład wybierz lampę podłogową oraz górną oprawę oświetleniową do salonu, lampę stołową i żyrandol w sypialni oraz górną lampę i oświetlenie pod szafką w kuchni. Zachęcamy również, aby wszystkie urządzenia kupić naraz, aby stworzyć poczucie płynności w aranżacji.

 

Gdy zadbałeś już o okna i oświetlenie zajmij się przedpokojem.

Wykorzystaj tę przestrzeń, dodając jej odpowiednią funkcję. Będzie to pierwsze miejsce, do którego wejdą domownicy i twoi goście. Zorganizuj więc miejsce na klucze, torebki i pocztę. Niezbyt głęboka szafka nie zabierze zbyt wiele miejsca, a bardzo uporządkuje przestrzeń. Jeśli przedpokój jest duży, rozważ wstawienie jakiegoś siedziska do zdejmowania i zakładania butów. Nie zapomnij również o lustrze, które oprócz swojej podstawowej funkcji, świetnie sprawdza się w powiększaniu małych przestrzeni. Zamontuj także kilka haczyków ściennych lub wstaw wieszak, aby zorganizować kurtki i plecaki i parasole.

aranzacja_mieszkania__3_ 

 

Twój salon

Przemyślałeś już jak będziesz z niego korzystać? Prawdopodobnie potrzebujesz wygodnej kanapy i miejsca, w którym będziesz mógł odpocząć. Czy w twoim salonie będzie telewizor? Gdzie będą się znajdowały twoje urządzenia? Podstawowym elementem w salonie powinna stać się sofa, kanapa, lub narożnik – to właśnie ten mebel ma być gwiazdą twojego salonu, więc wybierz taki, o którym marzysz. Jeśli masz dużo miejsca, sprawa jest prostsza, bo nie ogranicza cię przestrzeń. Ale nie martw się, jeśli Twój salon jest nieduży. Jest wiele sof do małych mieszkań, które są równie stylowe i wygodne jak większe. Kolejny element, który powinien znaleźć się w Twoim wnętrzu to stolik do kawy. Postawisz na nim napoje i odłożysz gazetę. W zależności od twojego stylu, wybór jest ogromny, a ceny na każdą kieszeń. W twoim pomieszczeniu znajduje się z pewnością duża pusta ściana, która aż prosi, by coś na niej zawiesić. Możliwości jest wiele – możesz wybrać galerię rodzinnych zdjęć, możesz powiesić duży obraz lub kilka mniejszych, a jeśli jesteś odważny i pasuje to do twojego stylu, powieś oryginalny dywan lub gobelin. Ogranicza cię tylko Twoja wyobraźnia. Jeśli w twoim salonie znajdzie się telewizor lub sprzęt grający, nie może zabraknąć szafki multimedialnej lub telewizyjnej, która może stać się świetnym elementem dekoracyjnym. Uwzględnij to w początkowej fazie planowania dekoracji salonu. Wybierz wąską szafkę z dużą ilością półek, drzwi i szuflad dla optymalnego wykorzystania przestrzeni.

 

Kuchnia i jadalnia

Niezależnie od tego, czy twoja kuchnia jest mała, czy duża, czy masz odrębną jadalnię, czy po prostu mały kącik śniadaniowy, stół jest najważniejszy. Wybierz taki, który może służyć wielu celom, najlepiej rozkładany - będziesz go przecież często używać. Jeśli twoja kuchnia będzie również służyć jako jadalnia, zastanów się, czy nie warto postawić na wyspę kuchenną ze stołkami zamiast stołu jadalnego.

aranzacja_mieszkania__2_ 

 

Sypialnia

Twoja sypialnia powinna być miejscem twojego największego relaksu. Skup się na utrzymaniu przestrzeni w porządku. Nie wpadaj w pułapkę kupowania całego zestawu do sypialni; lepiej mieć nadzwyczajne łóżko i jedną lub dwie szafki nocne, niż przeładowany, sześcioelementowy zestaw mebli. Na co zwrócić uwagę w urządzanej od nowa sypialni? Na zagłówek! Oryginalny zagłówek doda smaku zarówno małej, jak i wielkiej przestrzeni. Nawet jeśli nie masz dużego budżetu, nie odpuszczaj zagłówka. W zależności od wielkości nowej sypialni możesz wybrać mały stoliczek lub większą szafkę nocną. Jeśli masz wolne miejsce po obu stronach łóżka nie musisz kupować identycznych stolików, czy szafek. Oryginalnie będą wyglądały różne. Mieszanie stylów jest naprawdę w modzie.

 

Kilka słów podsumowania...

Urządzając mieszkanie od nowa zacznij od tych kilku, opisanych przez nas, podstawowych rzeczy i pomieszkaj z nimi przez chwilę. Gdy poznasz swoje nowe mieszkanie wpadniesz z czasem na pomysł, czego jeszcze możesz potrzebować. Nie musisz wszystkiego kupować od razu. Zobaczysz, że po jakimś czasie, pierwotna koncepcja urządzenia wnętrza ewoluuje. Niektóre planowane na początku do zakupienia rzeczy wydadzą się zbędne, a inne – wcześniej nieplanowane, konieczne. Powodzenia i pamiętaj, że urządzanie wnętrza to przede wszystkim frajda.

cofnij