A A A
Facebook

Blog

Aranżacja dziecięcych przestrzeni

2018-06-12

Każdy etap życia dziecka stawia przed rodzicami nowe wymagania i dotyczy to chyba każdej dziedziny życia – w tym również aranżacji jego pokoju. Najmłodsi domownicy mają swój gust, zainteresowania i oczekiwania, przez co urządzenie im pokoju marzeń może stanowić nie lada wyzwanie. 

Internet i prasa dotycząca wystroju wnętrz zasypują milionem inspiracji, co zamiast ułatwić wybór, często komplikuje sprawę. Od czego zatem zacząć, aby stworzyć naszym pociechom pokoje ze snu?

Imperium malucha

Pokój małego dziecka, powinien być wesoły i pobudzać wyobraźnię. Przedmioty w pokoju dziecka są zazwyczaj bardzo kolorowe i jest ich dużo, warto więc postawić na stonowane kolory ścian. Dzięki temu nawet multikolorowy dziecięcy sprzęt nie będzie tworzył wrażenia chaosu. 

Małe dziecko nie potrzebuje zwykle wielu mebli – trzeba mu raczej zapewnić dużo wolnego miejsca na podłodze, na której będzie beztrosko spędzało dni układając klocki. Należy pamiętać również, by w zasięgu ciekawskich rączek nie stawiać doniczek ani innych ciężkich przedmiotów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Niezmiernie ważne jest także ukrycie wszelkich kabli oraz zabezpieczenie kontaktów. Aranżując pokój małego dziecka stawiajmy więc przede wszystkim na bezpieczeństwo i przestrzeń do rozwoju. 

Małe dzieci, niezależnie od płci kochają kolory. Wśród dziewczęcych aranżacji niezmiennie króluje róż, ponieważ większość małych dziewczynek przechodzi etap fascynacji tym kolorem. Nie popadajmy jednak w skrajności i nie malujmy całego pokoju na różowo.  

Aby wciąż pozostał stylowy ograniczmy się do kilu różowych dodatków. Małej księżniczce na pewno wystarczy do szczęścia jedna różowa ściana, stoliczek lub kilka fantastycznych poduszek lub pomponów w tym kolorze. 

Pokój chłopca nie musi być koniecznie zielony, lub niebieski. Chłopcy w wieku przedszkolnym, podobnie jak dziewczynki, zaczynają już odkrywać swoje pierwsze pasje. Jednych fascynują zwierzęta, innych piłka nożna, wśród maluchów spotkamy także fanów motoryzacji, małych artystów i konstruktorów. Warto zaaranżować przestrzeń tak, by klimat wnętrza był spójny, a elementy i dekoracje umieszczone w pokoju sprawiały radość małym chłopcom i dziewczynkom. 

Strefa ucznia

Gdy beztroski czas przedszkola się kończy i zaczynają się szkolne obowiązki, główną rolę w pokoju dziecka zaczyna odgrywać kącik do nauki. Podstawą jest oczywiście biurko i krzesło, którego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Meble te posłużą dziecku przez kilka lat, więc warto zadbać o ich jakość. W pokoju ucznia pojawia się rzecz jasna coraz więcej książek i pomocy naukowych więc i dla nich trzeba znaleźć dogodne i łatwo dostępne miejsce. Szkoła to również czas zawierania pierwszych przyjaźni. Nowi koledzy i koleżanki z pewnością będą odwiedzać się często nawzajem. Warto zapewnić dziecku takie warunki, by mogło wygodnie spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi i czuć się komfortowo jako mali gospodarze. 

Jednak przecież nie samą nauką żyje młody człowiek. Dla młodych ludzi ich pokój jest jak schronienie – to ich osobista przestrzeń, w której mogą zniknąć, gdy chcą pobyć sami.  To także miejsce, gdzie chcieliby zaznaczyć swoją indywidualność nadając wnętrzu prywatny akcent. 

Przestrzeń ucznia lub uczennicy powinna być przede wszystkim elastyczna, wszak służy jako sypialnia, miejsce spotkań towarzyskich i miejsce do nauki.  W aranżacji pokoju dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków nie obowiązują żadne zasady, jednak wystrój powinien być funkcjonalny i uwzględniać indywidualne oczekiwania młodego człowieka – jego pasje oraz ważne dla niego elementy. 

Pamiętajmy, że niezależnie od płci nastolatki lubią gdy ich prywatne wnętrze mówi coś o nich samych. 

Azyl dla rodzeństwa

Nie w każdym mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca, by każde z dzieci miało osobny pokój. Zaaranżowanie jednego pokoju dla rodzeństwa może być sporym wyzwaniem. Duży pokój znacznie ułatwia zadanie, jednak i niewielka przestrzeń daje wiele możliwości – ważne, by bardzo dobrze przemyśleć każde rozwiązanie. Pokój powinien być funkcjonalny i jednocześnie atrakcyjny dla naszych pociech, a to wiąże się z podzieleniem przestrzeni tak, by każde z dzieci miało własną, choćby najmniejszą strefę.

Jeśli w jednym pokoju mieszkają brat i siostra organizacja pomieszczenia, to świetna okazja, aby podzielić pokój na strefy za pomocą kolorów. Wystrój powinien być spójny - warto zatem pohamować się w porę i nie użyć zbyt wielu nasyconych barw, co mogłoby przytłoczyć wnętrze. Przemyślana koncepcja umożliwi przeprowadzenie zmian, które nastąpią wraz z dorastaniem dzieci. 

Podsumowanie

Aranżacja pokojów dziecięcych może być wspaniałą zabawą, jeśli tylko otworzymy się na potrzeby dzieci i uwolnimy własną wyobraźnię. Może warto wrócić pamięcią do swoich dziecięcych marzeń o wymarzonym pokoju? Kreatywność jest zawsze w cenie – własnoręcznie wykonane elementy dekoracyjne, staną się z pewnością niepowtarzalną ozdobą dziecięcego pokoju i co ważne można je wykonać wspólnie z dzieckiem. Pamiętajmy, że dzieci bardzo lubią i doceniają, gdy traktuje się je poważnie i pozwala im podejmować decyzje. W ten sposób uczą się współpracy z innymi i dokonywania wyborów. 

cofnij